Mi a cerebral paresis (CP)?

A cerebral paresis- jelentése agyi bénulás- azon idegrendszeri sérülést követő állapot, melyeknek mozgásfogyatékosság a fő tünete. Nem progrediáló, tehát a tünetek súlyosbodhatnak, de maga a központi idegrendszeri károsodás nem romlik. Jellemzően a fejlődés korai időszakában következik be, lehet prenatális, azaz az anyaméhben, perinatális, tehát a szülés közben, illetve postnatális, a születés után közvetlenül bekövetkezett, oxigénhiányos (hypoxiás), vagy vérzéses (ichémiás) agyi trauma.

 

A kivizsgálás indikációi:

A CP tünetei a szakemberek számára súlyosabb esetekben már újszülött korban felismerhetők. A vezető tünet a mozgásbeli elmaradás viszont csak fokozatosan, a gyermek fejlődésének elmaradásával válik nyilvánvalóvá. Amennyiben a szülés körülményei eltérnek a megszokottól, esetleges koraszülés, vagy oxigénhiány leírása a zárójelentésben feltétlenül indokolják a gyermek fejlődésének szakember általi követését. Ha a szülő vagy a védőnő eltérést tapasztal az izomtónusban, (feszes (spasztikus) vagy laza (hypoton) a baba), a szopás nem vagy nehezen kivitelezhető, az alvási szokások nem alakulnak ki, idegrendszeri problémára gyanakodhatunk. Megjelenhet a vegetatív szabályozás zavara, mint széklet, vizeletürítési problémák, hőháztartás zavara, eltérő mértékű és tónusú sírás.

 

A CP diagnosztizálásának menete:

A születést követően már a kórházban is diagnosztizálhatják az egyértelmű központi idegrendszeri sérülést. Amennyiben nem nyilvánvaló a sérülés, a fent leírt tünetek megjelenése, különösen, ha egyidejűleg több is fennáll, háziorvosi vizsgálatot, mozgásterápiás vizsgálatot tesz szükségessé (konduktor, gyógypedagógus, bizonyos manuálterápiát végző szakember).  Ezt követi a neurológiai, ortopédiai és egyéb szakorvosi kivizsgálás. Háziorvosi beutalóval a területileg illetékes szakorvosi rendelőkben térítésmentesen igénybe vehető a vizsgálat. A hosszú várakozási idő miatt, térítés ellenében magán rendelőben gyorsabb lehet a diagnózis felállítása. A neurológián manuális vizsgálatot, reflexek vizsgálatát, és műszeres diagnosztikát végeznek, az ortopédia a mozgásszervek állapotát méri fel, a szemészet, fülészet az érzékszervek épségét vizsgálja. Ez alapján feltérképezik az idegrendszert ért sérülés mértékét és helyét. Végül a mozgásvizsgáló bizottság (Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Mozgásvizsgáló Gyógypedagógiai Tanácsadó, Korai Fejlesztő, Oktató és Gondozó Tagintézménye) adja ki a sérülés specifikációjának megfelelő diagnózist, BNO kódot.

 

Előforduló diagnózisok:

Az egészségügyben a betegségek nemzetközi osztályozása a BNO kódrendszer alapján történik. A BNO kód formátuma: egy betű és négy számjegy. G betűvel az idegrendszer megbetegedéseinek fő csoportját jelölik. Ezen belül a CP a G8000-es alcsoport. A kétoldali spasztikus bénulás a G 8010, a féloldali vagyis hemiplégia a G 8020, a dyskinetikus más néven athetosis a G 8030, az ataxia a G 8040 és az egyéb kategória a G8080-as alcsoportokban található. A diagnózisokban megjelenhetnek további kódok is, amelyek a kísérő vagy másodlagos betegségeket jelölik. Ilyen lehet például az epilepszia G4000 kódcsoportja.

 

CP esetén ajánlott terápiás eljárások, jó gyakorlatok

Az idegrendszert ért sérülés végleges, ennek ellenére az agy plaszticitása (formálhatósága, tanulékonysága) lehetőséget ad arra, hogy megfelelően kialakított komplex fejlesztéssel a sérült funkciók javíthatóak, helyreállíthatóak legyenek (pl. önálló ülés, állás, járás), illetve bizonyos kiesett funkciók irányítását, más agyterületek vegyenek át. A korai felismerés és rehabilitáció döntő lehet a gyermek életminőségének alakulása szempontjából. Magyarországon sokféle terápiás lehetőség áll rendelkezésre, egyénre szabottan, az adott sérülés típusának és súlyosságának megfelelően.

A CP-s gyermekek fejlesztésére Dr. Pető András a konduktív pedagógia atyja egy speciális pedagógia rendszert hozott létre, melyben a konduktor komplexen, napirendbe építve alakítja ki a gyermek számára szükséges fejlesztési stratégiát. Ez lehetőségtől függően csoportban valósul meg, de egyéni konduktív pedagógiai foglalkozás is elérhető. Az aktív csoportos vagy egyéni konduktív program mellett elengedhetetlen a passzív manuálterápia, amely felkészíti a gyermek izomzatát, vázrendszerét a mozgásra. Pfaffenrot professzor a Pfaffenrot-féle Szinregetikus Reflexterápiát (SzRT) CP-s gyermekek számára fejlesztette ki. Az SzRT különböző technikákkal és fájdalommentesen kezeli a hipotón és a spasztikus izomtónust, manuális fogásai lehetőséget adnak a terapeutának a türelmes, empatikus, mégis hatékony munkára, melynek fontos részét képezi a pácienssel való kommunikáció.

 

Kiegészítő terápiák

A gyermek számára szükséges lehet kiegészítő egyéni fejlesztés, mert az elsődleges tünetek mellett megjelenhetnek másodlagosan kialakuló vagy járulékos problémák. Ilyen lehet a külön gyógypedagógiai foglalkozás, mely a kognitív funkciókat, a gondolkodási, probléma megoldási képességeket egyénileg is fejleszti. Mivel az izomtónus zavar érintheti a száj és garat környékét, másodlagos tünet lehet a beszédképtelenség, beszédzavar, melyet a logopédia lát el, míg az evészavarokkal az etetési és evészavarok komplex terápiája foglalkozik. A kórosan fennmaradt reflexek leépítésére, gátlására, az egyensúlyrendszer fejlesztésére, az érzészavarok, érzékelészavarok esetében­ – komplex vizsgálatot követően – egyéni megítélés szerint, a szenzoros integrációs terápia különböző fajtái (Ayres-féle vagy DSzIT) illetve a Tervezett Szenzomotoros Tréning (TSMT) alkalmas. Manuálterápiás kezelést biztosít a Dévény Speciális manuális technika-Gimnasztika Módszer (DSGM) is, melyet szakgyógytornászok végeznek.

Az elérhető terápiás lehetőségek száma rendkívül magas, de minőségük változó, ezek közül érdemes azokat választani, melyeknek szakmai körökben is elismert, tudományos háttere van. Nem reális azoknak a kezeléseknek az állítása, akik a teljes gyógyulást kínálják. Az idegrendszer károsodását nem lehet helyreállítani. Az állapot javítását, ezzel az életminőséget azonban egy jól megválasztott, komplex fejlesztési stratégia rendkívül nagymértékben javíthatja.

 

Porpáczi Ágnes
konduktor, etetési és evészavarok terapeutája, Pfaffenrot terapeuta